Tävling Isflaksracet
Kappseglingstyp Bana
Arrangör Allan Racing
tidpunkt 2004-04-24
resultat per klass Hobie Cat 16
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Tot
Magnus Nordström & Joakim Kempff 1 BOO 2 1 1 (3) 1 5
Anna Pahlbom & Lena Folke 101627 Laguna BOO 1 2 2 2 (2) 7
Thomas Wiström & Anna Hjorth 93024 Stripes BOO 3 4 (4) 1 3 11
Senja Edvardsson & Andreas Kutnar 106552 Markattan BOO 4 3 3 4 (4) 16
Susanne Wedbjer & Karin Willebrand 41 BOO 6 6 5 5 (DNS) 22
Eva Sjöström & Louise Nylund 103294 BOO 5 5 6 DNS (DNS) 23
Referat
                   
Tävling Lidingö Runt
Kappseglingstyp LYS
Arrangör Lidingö Segelsällskap
tidpunkt 2004-05-08
resultat per klass Hobie Cat 16
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb LYS Segl. Tid Ber. Tid Cup poäng
Willebrand Karin 41 BOO 1,44 03:08:49 04:31:54 16
Wiström Thomas 93024 STRIPES BOO 1,44 03:09:12 04:32:27 12
Sjöström Eva 97674 BOO 1,44 03:13:40 04:38:53 8
Thalén Ralf 104935 NSYC 1,44 03:14:53 04:40:38 4
Hansen Rickard 94306 KATTEN VSS 1,44 03:35:00 05:09:36 1
Hobie Tiger
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb LYS Segl. Tid Ber. Tid Cup poäng
Nilsson/Wästberg 736 BADABING! VIBK 1,67 02:17:59 03:50:26 52
Westergren Per NSYC 1,67 02:20:41 03:54:56 48
Johansson Pontus 1136 ADDICOM Joh./Adilst. LSS 1,67 02:20:55 03:55:20 44
Lund Peter 1006 ASSS 1,67 02:21:28 03:56:15 40
Forsgren/Nordblom 333 PANIK VIBK 1,67 02:21:35 03:56:27 36
Qvarnström Ulf 272 LSS 1,67 02:22:25 03:57:50 32
Hörwing  Joakim 1379 ASSS 1,67 02:27:12 04:05:49 28
Jacobson Bengt 1052 FISKEN SKM 1,67 02:29:00 04:08:50 24
Svensson Kalle 730 GRSS 1,67 02:29:30 04:09:40 20
Linder Lars 621 SHERE KHAN LSS 1,67 02:31:51 04:13:35 16
Dörner Joakim 1375 ASSS 1,67 02:33:12 04:15:51 12
Ekdahl Joachim 122 KSSS 1,67 DNF 8
Magnusson Johan 1369 ESCAPE BOSS 1,67 DNF 4
Ögren Joakim 1240 ADDICOM ASSS 1,67 DSQ 1
Referat
Tävling Nacka strand Tiger Race
Kappseglingstyp Bana?
Arrangör Hobie Cat Center, Nacka Strand Yachtklubb & Lidingö Segelsällskap
tidpunkt 2004-05-16
resultat per klass Hobie Tiger
Besättning Segelnr Båtnamn Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Tot Cup poäng
Patrik Forsgren & Niklas Nordblom 333 4 1 1 1 8 7 48
Per Westergren & Tomas Marimon 1542 2 9 11 3 1 15 44
Pontus Johansson & Fredrik Adilstam 1136 12 4 9 4 4 21 40
Petter & Peter 1006 3 10 3 5 16 21 36
Mats Nilsson & Richard Wästerberg 736 1 11 2 7 16 21 32
Bengt Jacobsson & Jan 1052 GB Glace 8 6 5 6 5 22 28
Tomas Hansson & Gustav Öhrn 730 11 5 7 10 7 29 24
Joakim Ögren & Gattberg 1240 Addicom 10 2 6 11 16 29 20
Christobal Urenda & Olle Bodelius 1172 CA Cleverpath 6 15 8 12 9 35 16
Jens Österlund & Ola Bertelsson 1321 14 12 10 9 6 37 12
Lars Linder & Gustav Hasselskog 621 7 14 12 13 10 42 8
Johan Ramberg 963 15 8 16 15 16 54 4
Karl Brodin & Mårten Deckman GER 49 13 13 16 14 16 56 1
F 18 nr
Filip Engelbert & Calle Hennix 1 5 7 4 2 3 14
Anders Tengbom & Fredrik Wiström 1364 9 3 16 8 2 22
Referat
Tävling KSSS Vårregatta
Kappseglingstyp LYS
Arrangör KSSS
tidpunkt 2004-05-20
resultat per klass Hobie Cat 16
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb Placering LYS Segl. Tid Ber. Tid
Leff Dahl & Cecilia Colling 106532 Boo IF 4:e 1,44 01:50:11 02:38:40
Thomas Wiström & Anna Hjort 93024 Boo IF 6:e 1,44 01:54:12 02:44:27
Susanne Wedbjer & Leif Larsson  41 Boo IF 8:e 1,44 02:13:45 03:12:36
Hobie Tiger
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb Placering LYS Segl. Tid Ber. Tid
Joakim Kempff & Magnus Nordström   1138 1:a 1,67 01:31:08 02:32:12
Bengt Jacobsson & ? Hedbring 1052 3:e 1,67 01:33:24 02:35:59
Tengbom/Wikström  1364 5:e 1,67 01:35:05 02:38:47
Brodin/Bäckman  Ger49 9:e 1,67 02:24:39 04:01:34
Seglade någon som Formula 18? Formula 18 LYS finns ej i Sverige.
Formula 18 kan än så länge endast tävla som egen klass.
Referat Saknas
Tävling Boo Regattan
Kappseglingstyp Bana 
Arrangör Boo IF
tidpunkt 2004-06-05
resultat per klass Hobie Cat 16
Besättning Segelnr Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Tot. Cup poäng
Leff Dahl & Cecilia Colling 106532 Boo IF 2 2 1 1 4 16
Björn Appelgren & Viktoria Björnberg 104711 Boo IF 1 1 2 3 4 12
Thomas Wiström & Magnus Nordström 93024 Boo IF 3 3 RAF 2 8 8
Susanne Wedbjer & Mira Dillner 41 Boo IF 4 5 3 5 12 4
Senja Edvardsson & Anna Sandström 106552 Boo IF 5 4 DNF 4 13 1
Hobie Tiger
Besättning Segelnr Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Tot. Cup poäng
Bengt Jacobson  Jan Schiratzki 1052 SKM 3 6 1 1 5 20
Anders Tengbom  Fred Wikström 1364 KSSS 1 3 2 3 6 16
Patrik Forsgren  Niklas Nordblom 333 VBK 2 1 3 DNF 6 12
Petter Lindblad  Peter Lund 1006 ASSS 4 2 4 5 10 8
Henrik Gattberg  Joakim Ögren 1240 ASSS 5 4 5 2 11 4
 Lars Linder  Jacob Gullander 621 LSS 6 5 6 4 15 1
Joakim Kempff  Magnus Nordström 1138 ASSS DNC DNC DNC DNC 24 -
 
Referat Saknas
Tävling Roslagen Sea Race
Kappseglingstyp LYS
Arrangör Lidingö Segelsällskap, m.fl.
tidpunkt 2004-06-18 20:05
resultat per klass Hobie Tiger
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb Målgångstider SeglTid Cup poäng
Nilsson Mats 736 BADA BING! VIBK 2004-06-19 16:49 20:44:32 68
Kempff Joakim 1138 NOKIA ASSS 2004-06-19 16:51 20:46:50 64
Adilstam Fredrik 1136 ADDICOM LSS 2004-06-19 16:52 20:47:25 60
Ramberg Johan 963 GULLEGRIZEN NBS 2004-06-19 17:04 20:59:40 56
Stefan Engstrand 1367 TEAM SLAM KSSS 2004-06-19 17:19 21:14:10 52
Westergren Per 1542 NSYC 2004-06-19 17:36 21:31:42 48
Forsgren/Nordblom 333 STOCKHOLM VATTEN VIBK 2004-06-19 17:40 21:35:06 44
Ögren Joakim 1240 ADDICOM ASSS 2004-06-19 17:51 21:46:00 40
Magnusson Johan 1369 KAHONA BOSS 2004-06-19 18:01 21:56:17 36
Ekdahl Joachim 122 KSSS 2004-06-19 18:08 22:03:15 32
Jacobson Bengt 1052 GB GLACE SKM 2004-06-19 18:11 22:06:16 28
Hansen Fredrik 1005 ASSS 2004-06-19 18:12 22:07:11 24
Linder Lars 621 SHERE KHAN LSS 2004-06-19 18:48 22:43:51 20
L'Obry Pia 1321 NSYC DNF 1
Dörner Joakim 1375 ASSS DNF 1
Monfrino Fredrik 1436 BOBK DNF 1
Urenda Cristobal 1172 CLEVERPATH NSYC DNF 1
Lund Peter 1006 ASSS DNF 1
Referat Saknas
Tävling Marstrandsregattan                        
Kappseglingstyp Bana                         
Arrangör GKSS                        
tidpunkt 2004-07-22/24                        
resultat per klass Hobie Cat 16                        
Besättning Segelnr Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Race6 Race7 Race8 Tot. Cup poäng
Tomas Johansson & Daniel Björkman 107629 MOSS (DNF) 1 1 2 1 1 2 5 13 42
Håkan Fröjdh & Anna Sandström 107106 Boo IF (DNF) 3 3 3 4 2 1 1 17 34
Leff Dahl & Ingela Björkman 107359 Boo IF 1 2 2 1 7 3 7 2 18 26
Alf Terje Andersen & Dag Henning Edvardsen NO 101605 Oslo 5 7 5 4 3 5 4 4 30  
Lars Lindvall & Kahrine Lindvall 106982 GKSS 3 5 4 5 2 7 5 (DNS) 31 16
Fredrik Moeschlin & Petter Bergström 97531 LDSS 4 6 (DNF) 6 6 4 3 3 32 8
Thomas Wiström & Eva Sjöström 102 Boo IF 2 4 6 7 5 6 6 (DNS) 36 2
     
Referat -                        
                         
                         
Tävling Runmarö Runt        
Kappseglingstyp LYS kappsegling        
Arrangör Runmarö Yacht Club        
tidpunkt 2004-07-31        
resultat per klass Hobie 16        
Besättning Segelnr Placering Seglad tid Cup poäng
Leff Dahl & Anna Wennmo   1:a 2:27:20 12
Susanne Wedbjer & Karin Willebrand   7:e 2:36:47 8
Thomas Wiström & Lena Folke   8:e 2:37:17 4
Björn Appelgren & Malin Appelgren   9:e 2:38:46 1
         
         
Referat Saknas        
         
         
Tävling Super Sail Jever Tour 2003 Kellenhusen                    
Kappseglingstyp Bana                     
Arrangör Segelclub Kellenhusen e.V.                    
tidpunkt 2004-08-07/08                    
resultat per klass Hobie 16                    
Besättning Segelnr Klubb Placering Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Race6 Tot.
Leff Dahl & Cecilia Colling 107359 Boo IF 9:e 15 11 dsq 13 4 6 49
Håkan Fröjdh & Anna Sandström 107106 Boo IF 22:a 17 dsq dnf 17 9 13 102
                     
                     
Referat        
                     
                     
Tävling Arcipelago Raid      
Kappseglingstyp Uthållighets orienteringssegling i Svenska,Åländska och Finska skärgården  
Arrangör Atlant Ocean Racing      
tidpunkt 2004-00-00      
resultat per klass Tiger      
Besättning Team Placering Points
Mark Self & William Sunnucks X-Lesiure GBR 143
Fredrik Adilstam & Pontus Johansson Addicom 1 SWE 136,5
Eric Proust & Yann Andrillon Proust Sailing FRA 126,5
Magnus Woxén & Rodney Ardern Sogeti SWE/NZ 123
Anders Lewander & Calle Hennix Tidermans SWE 123
Zbigniew Gutkovski & Adam Skomski Frugo POL 117
Björn Hansén & Tore Lewander Jobman Workwear Åland/SWE 117
Yvan Bourgnon & Gerard Navarin Bollé SWI/FRA 115
Patrik Blom & Kasimir Johansson PAF FIN 115
Per Westergren & Magnus Löwdén Ocean Works SWE 110
Bengt Jacobson & Jan Schiratzki GB Glace SWE 109
Anders Tengbom & Fredrik Wikström Macfreeze SWE 108,5
Thibaut Vauchel & Jeremie Lagarrigue Saserq Marinepool FRA 106
Eskil Degsell & Peter Mickos AB Gustavberg SWE 100
Patrik Forsgren & Niklas Nordblom Stockholm Vatten SWE 75
Janne Riihelä & Kalle Bask FIN1383 FIN 70
Pierre Yves Moreau & Peter Desmedt Candino-Swiss Watch FRA 67
Arne Sjöberg & Per Isacsson Novo Nordisk Sailing Team SWE 64
Stefan Engstrand & Max Larsvall Slam SWE 56
David Scully & Claire Bailey Twinwire USA/GBR 54
Petter Lindblad & Peter Lund PLEL SWE 53
Joakim Ögren & Henrik Gattberg Addicom 2 SWE 51
Ulf Qvarnström & Fredrik Monfrino Team Monfrino/Qvarnström SWE 51
Fredrik Hansen & Jonas Engstedt SAS Institute SWE 40
Filip Engelbert & Joachim Ekdahl Ord och Råd SWE 39
Karl Brodin & Mårten Bäckman Accom Hotel Apartments SWE 23
Lars Linder & Gustav Hasselskog IBX SWE 21
Cristobal Urenda & George Nieto New Rules CHI 2
       
Referat        
       
       
Tävling Tjörn Runt            
Kappseglingstyp LYS            
Arrangör Stenungsunds Segelsällskap            
tidpunkt 2004-08-21            
resultat per klass HOBIE CAT 16          
Besättning Segelnr Båtnamn Placering Ber. Tid Etappmål Ber. Tid Målgång Cup poäng
Fredrik Moeschlin 97531   1:a 09:07:12 18:43:12 8
Lars Lindwall & Björn Lindwall 106982 2infinity DNF   DNF 1
Håkan Danielsson 107946 Vita Blixten DNF   DNF 1
Referat              
             
             
Tävling Lindström Cup                        
Kappseglingstyp Bana                         
Arrangör Dalarä båtklubb                        
tidpunkt 2004-08-21/22                        
resultat per klass Hobie Cat 16                        
Besättning Segelnr Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Race6 Race7 Race8 Tot. Cup poäng
Håkan Fröjdh & Anna Sandström 107106 Boo IF 1 1 1 DNS 2 2 1 1 9 48
Leff Dahl & Cecilia Colling 107359 Boo IF 3 2 3 DNS 1 1 2 2 14 40
Thomas Wiström & Anna Wennmo 93024 Boo IF 4 3 2 DNS 4 4 4 4 25 32
Susanne Wedbjer & Karin Willebrand 41 Boo IF DNF 4 4 2 DNS DNF 5 3 34 24
2x Sjöström 97674 Boo IF DNS 5 DNS 1 5 5 6 5 35 16
Anna Palbom & Lena Folke 101627 Boo IF 2 DNF DNS DNS 3 3 3 DNF 35 8
Senja Edvardsson & Tove Andersson 106552 Boo IF DNS DNS DNS DNS DNF DNS 7 6 53 2
                         
                         
                         
Hobie Tiger                        
Besättning Segelnr Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Race6 Race7 Race8 Tot. Cup poäng
Forsgren/ Nordblom  SWE 333 - 4 1 2 DNS 2 2 3 3 17 48
Johansson/ Andersson  SWE 1440 3 2 1 DNS 3 3 6 4 22 40
Johansson/ Adilstam F18 SWE 10 -  1 DNF DNS DNS 1 1 1 1 23  
Kempff/ Nordström  SWE 1138 2 DNF DNS 1 5 4 2 2 25 32
Svensson/ Hansson  SWE 730 - 5 3 3 2 7 5 7 7 32 24
Westergren/ Lundgren  SWE 1542 6 4 DNS DNS 6 7 5 6 43 16
Magnusson/ Nylander  GER 1369 DNS DNS DNS DNS 4 6 4 5 46 8
Bodelius/ Gustavsson  SWE 409 - 7 6 DNS DNS 8 8 8 DNF 54 2
                         
Referat Saknas                        
                         
                         
Tävling Runt Lidingö          
Kappseglingstyp LYS          
Arrangör Lidingö Segelsällskap          
tidpunkt 2004-08-28          
resultat per klass HOBIE TIGER        
Besättning Segelnr Båtnamn Klubb Segl. Tid Cup poäng
Johansson Pontus F18 10 ADDICOM 1 LSS 02:11:24  
Forsgren Patrik 333 STOCKHOLM VATTEN VIBK 02:20:07 32
L´Obry Pia 1321   NSYC 02:36:43 28
Linder Lars 621 SHERE KHAN LSS 02:41:42 24
Dörner Joakim 1375   ASSS 02:41:59 20
Bodelius Olle 409   LSS 02:43:33 16
Westergren Per 1542 OCEAN WORKS NSYC 02:43:43 12
Dahl Leff F18 1240 ADDICOM 2 ASSS 02:44:11  
Urenda Christobal 1172 NEW RULES NSYC 02:49:27 8
Ramberg Johan 963 GULLEGRIZEN NBS 02:49:36 4
Schmidt Alexej 761 JORDGUBBE NSYC 03:21:05 1
Jacobson Bengt F18 1052 GB GLACE SKM DNF  
           
           
Tävling Vikingarnas Inbjudningsseglingar                  
Kappseglingstyp Bana                   
Arrangör Vikingarnas Segelsällskap                  
tidpunkt 2004-09-18/19                  
resultat per klass Hobie Cat 16                  
Besättning Segelnr Klubb Race1 Race2 Race3 Race4 Race5 Tot. Cup poäng
Cecilia Colling & Leff Dahl 107359 Boo IF 1 1 DNS 1 1 4 16
Thomas Wiström & Lena Folke 106532 Boo IF 2 3 1 2 2 7 8
Susanne Wedbjer & Karin Willebrand/Katarina Klepczynska 41 Boo IF 3 2 2 3 3 10 2
                   
                   
Tävling Klubbmästerskap Boo IF            
Kappseglingstyp Bana             
Arrangör Boo IF            
tidpunkt 2004-09-25            
resultat per klass Hobie Cat 16            
Besättning Segelnr Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Tot.
Magnus Nordström & Senja Edvardsson 106552 2 2 1 2 5
Cecilia Colling & Leff Dahl 107359 1 1 DNC DNC 7
?/Håkan Fröjdh & Anna Sandström 107106 5 DNS 2 1 8
Thomas Wiström & Lena Folke? 106532 4 3 3 ? ?
Susanne Wedbjer & Karin Willebrand? 41 3 4 4 ? ?
             
             
Tävling Ladies Cup          
Kappseglingstyp Bana          
Arrangör Bengt Lundgren          
tidpunkt 2004-10-17          
resultat per klass Hobie Cat 16          
Besättning Segelnr Race 1 Race 2 Race 3 Tot.
Pia L'Obry & Lena Folke 106552 1 1 1 2
Susan Wedbjer & Karin Willebrand 41 4 2 2 4
Eva Sjöström & Erika ? 97 2 3 DNF 5
Anna Sandström & Micael Gustavsson 107 6 3 3 9
Cissi & Katarina Colling 107359 3 DNF DNF 9
Annsofie Andersson & Katarina Klepczynska 93024 5 5 DNF 10